Spotrebiče

Externé motory k digestorom

Prečo externý motor ? Externé motory k digestorom sa volia najmä z priestorových a z výkonnostných dôvodov. V niektorých prípadoch nie je možné mať motor spolu s digestorom (v jednom), tak prichádza riešenie využitia práve externého motora. Pri externých motoroch je aj väčšia možnosť výberu z hľadiska výkonnostných parametrov.

Častým dôvodom je zložitá priestorová situácia.

Motor, ktorý je dodávaný ako súčasť digestora, sa nezmestí do daného priestoru a potrebuje sa ušetriť miesto. Dobrým a veľmi bežným príkladom je situácia pri stropných digestoroch, kde je obmedzené zníženie sádrokartónového stropu. Využitím externého motora sa tento problém vo väčšine prípadov vyrieši k spokojnosti zákazníka.

Ďalší dôvod je potreba výkonnejšieho motora

Dnešné trendy spájania miestností do jedného väčšieho otvoreného priestoru si vyžadujú aj výkonnejšie odsávače pár, ktoré sa týmto trendom aj patrične prispôsobia. Jednoducho je potrebný výkonnejší motor. Ten z hľadiska objemu obhospodári väčšiu miestnosť.

Ako príklad uvádzame bežnú situáciu sťahovania sa z bytu do domu. Je jasné, že odsávač pár z bytovej kuchyne nemôže postačovať veľkej otvorenej miestnosti v dome. Predsa nemá zmysel používať odsávač pár, ktorý bol dostatočný v bytovej kuchyni o rozmeroch 3,5 x 3 m a očakávať od neho rovnaké výkony aj v obrovskej miestnosti v novom dome.

Napríklad, ak je v dome kuchyňa spojená s jedálňou, obývačkou, a prípadne aj s otvoreným priestorom do schodiska vzniká potreba odsať oveľa väčší objem vzduchu. Treba myslieť na to, že tento priestor a aj objem vzduchu v ňom je veľmi veľký. V takomto prípade je vhodné zvoliť digestor práve s externým motorom, ktorý má väčšie výkonnostné parametre.

Motory z hľadiska ich umiestnenia rozdeľujeme na:

EXTERIÉROVÉ a INTERIÉROVÉ

1.EXTERIÉROVÉ externé motory  
– umiestnené VON: napr. na fasáde domu, na streche, a pod.

2.INTERIÉROVÉ externé motory
 umiestnené DNU:  napr. na povale, v sokli kuchynskej linky, a pod.

Do INTERIÉROVÝCH motorov zaraďujeme:
a./ motory priebehové 
b./ motory do sokla kuchynskej linky.

a./ Priebehové motory:
– umiestnené na trase potrubia odsávaného vzduchu (napr. špajza, podkrovie, povala, práčovňa, šatník, technická miestnosť, garáž – teda tam, kde prechádza vzduchotechnika)

b./ Motory do sokla kuchynskej linky:
– sú špeciálne upravené tak, aby sa zmestili do sokla pod nábytok kuchyne (skryté, nezaberajú veľa miesta)