Spotrebiče

Ako si správne vybrať odsávač pár ?

základné parametre: výkon a dizajn / kvalita a cena

Chystáte sa prerábať, alebo staviate nový dom ? Snažíte sa prísť na to, aký odsávač pár by bol vhodný práve do vášho domu či bytu ? Prečítajte si pár rád, ktoré by vám mali pomôcť zodpovedať otázku: Ako si správne vybrať odsávač pár ?

Pripravili sme pre vás základné informácie na zorientovanie sa v technológii a funkčnosti digestorov. Vďaka tomu by ste mali ľahšie pochopiť, ako si správne vybrať digestor (odsávač pár) a akým chybám sa vyvarovať.

aký odsávač pár potrebujem ?

Dopredu predíďte zbytočnému plytvaniu vášho času a financií na spotrebič, ktorý aj tak nebudete používať, pretože bude príliš hlučný, nefunkčný, a pod. Vyzdvihli sme 7 základných tém, ktoré vysvetľujú rozdiely medzi kvalitným spotrebičom a „zvyškom“, ktorý je na trhu.

1. MOTOR – aj odsávač pár má motor, ktorý je dôležitý

Najdôležitejšiu časť celého digestora predstavuje motor. Základná súčasť tohto spotrebiča, ktorá indikuje najmä výkonnosť celého spotrebiča.

objem miestnosti pre výpočet motora digestora

Ak ste si už robili prieskum digestorov, určite ste natrafili na výkonnostné parametre rôznych výrobcov odsávačov pár. Digestor by mal mať silný motor, ktorý by nemal byť hlučný. V ideálnom prípade: kombinácia silného a tichého motora.

Motor digestora by mal byť schopný správne odsávať vzduch z miestnosti, v ktorej „pracuje“ a nemal by svojou hlučnou prevádzkou rušiť. Pri výbere digestora treba myslieť na objem, ktorý tvoria miestnosti dokopy. Vždy sa berie do úvahy „celý priestor“, to znamená, že keď je obývačka spojená s kuchyňou, jedálňou a aj predsieňou, treba počítať so všetkými týmito miestnosťami.

2. MATERIÁL – nie je nerez ako nerez

Na cenu digestora vplýva aj ďalší dôležitý parameter – materiál, z ktorého je odsávač pár vyrobený. Kvalitná ušľachtilá nerez, ktorá je použitá pri výrobe odsávačov pár značiek Steel, Sil Fim či Max Fire je nielen exkluzívny trvácny materiál, ale zároveň je aj jednoduchá na údržbu.

kvalitná nerez digestora

Odsávače pár vyrobené z lacných materiálov, ktoré sa často „tvária“ ako rôzne zmesi, sú náročnejšie na čistenie a podliehajú ľahšie rôznym fyzikálno-chemickým vplyvom ako napríklad oxidácia, alebo sfľakatenie nerezového povrchu. Preto čistenie dobrého digestora z kvalitného materiálu nemožno porovnávať s lacnou náhradou.

3. FILTRE – tukové filtre, ktoré zachytávajú mastnotu z výparov

Tukové filtre – často podceňované a zároveň veľmi dôležité. Kvalitné tukové filtre digestora dokážu ochrániť nielen digestor, ale aj vašu kuchynskú linku a nábytok pred mastnotou z výparov z varenia. Ovplyvňujú tiež hlučnosť prevádzky digestora.

Pokiaľ, máte odsávač pár s tichým motorom, ale ten nemá kvalitné tukové filtre, môže sa vnútro digestora ľahko poškodiť a nebude pracovať tak, ako by mal. Tuky z výparov sa nezachytia na tukových filtroch, dostanú sa do vnútra digestora a do potrubného systému, poškodí sa technológia odsávača pár a môže dôjsť ku skorej poruche digestora.

kvalitne tukove filtre

Ak, tukové filtre správne nezachytávajú mastnotu, môžete tento jav pozorovať aj na nábytku, kde vidno malé zaschnuté kvapôčky tukov. Tie sa tu usadili z výparov z varenia. Túto mastnotu dobre vidieť hlavne na lakovaných kuchyniach, v ktorých sa používal digestor s nekvalitnými tukovými filtrami. Tejto mastnoty sa zbavíte len veľmi ťažko.

Pri väčšine kvalitných odsávačoch pár sa tukové filtre čistia v umývačke riadu.

4. TVAR vs. VÝKON – ovplyvňuje tvar digestora jeho odsávanie?

Motor je dôležitým parametrom. Platí pravidlo, ak má digestor kvalitný motor, je jedno, akého tvaru a prevedenia je. V podstate nezáleží či je odsávač pár stropný, nástenný alebo ostrovný, dôležitý je najmä jeho tichý a výkonný motor, ktorý by mal byť schopný obhospodáriť miestnosť, v ktorej je v prevádzke.

5. VÝKON vs. DIZAJN – môže byť pekný digestor výkonný ?

Napriek dnešnej všeobecnej spoločenskej potrebe „brať do úvahy najskôr vizuál“, nenechajte sa zmiasť, odsávač pár by mal byť hlavne výkonný stroj. Inak budú vaše vynaložené financie na spotrebič zbytočné.

Teda výkon by mal byť ten najdôležitejší parameter. Avšak, dnes už existujú kvalitný výrobcovia, ktorí ponúkajú širokú škálu digestorov, ktoré sú nielen tiché a funkčné, ale aj dizajnovo krásne. Čiže aj moderný štýlový odsávač pár môže zabezpečiť kvalitnú a tichú prevádzku. A tak záleží na vás, pre akého výrobcu sa rozhodnete. Oslovte nás a pri výbere odsávača pár vám poradíme.

6. KVALITA za NÍZKU CENU – to asi nie!?

Tak, ako aj v iných sférach v živote platí, že za kvalitu sa platí. Moderné technológie, kvalitné spracovanie a exkluzívne materiály niečo stoja, preto, keď vám bude niekto tvrdiť, že kúpite kvalitný výrobok a za „lacno“, tak verte, že kvalitu za nízke peniaze určite nedostanete.

Ani pri odsávačoch pár to nie je inak. Nemôžete očakávať, že digestor za nízku cenu, bude mať tichý a výkonný motor, dobré tukové filtre a bude vyrobený z kvalitných materiálov. Pri tomto bode treba podotknúť, že žiadny kvalitný digestor nestojí malé finančné prostriedky. Za kvalitný odťah, výborné vstupné materiály a nízku tichosť prevádzky si však treba priplatiť.

7. DIGESTOR PRESNE PRE MŇA – aký vlastne potrebujem ?

Každá kuchyňa má individuálne rozmery, to znamená, že aj objem miestnosti kuchyne je vždy iný. Platí základné pravidlo: treba brať do úvahy celkový objem miestnosti, v ktorej je digestor v prevádzke. Dnešné trendy spájajú izby do veľkého komplexného priestoru, v ktorom rodina trávi väčšinu času. Často sa spája kuchyňa, jedáleň, obývačka aj predsieň do jednej vzdušnej miestnosti. Od tohto trendu sa priamo odvíja aj výkonnosť odsávača pár.

vypocet vykonnosti digestora

Odsávanie vzduchu z miestnosti sa meria v m³ / h , čo vyjadruje množstvo vzduchu (m³), ktoré váš spotrebič odsaje za hodinu (h).

Najskôr je teda potrebné zistiť, aký výkon by mal digestor mať. Najlepší spôsob ako to zistiť, je urobiť jednoduchý výpočet.

výpočet aký odsávač pár potrebujem

Výkon digestora ste si vypočítali. Tomuto výkonu (400-500 m³ / h) zodpovedá zhruba každý model pri digestoroch značky Sil Fim, Max Fire, či STEEL už na prvom, resp. na druhom stupni prevádzky. Výkon sa pridávaním stupňov zvyšuje. Rovnako sa zvyšuje aj hlučnosť motora. Pri kvalitnejších strojoch je to mierne zvýšenie, pri lacnejších digestoroch je hlučnosť už vysoká.

Väčšinou majú digestory 3 až 4 stupne, pričom posledný stupeň sa zvykne využívať pri akútnom pripálení, alebo vykypení pri varení.

Kvalitné digestory majú hlučnosť prevádzky na 1. -2. stupni výkonu okolo 30-40 dBA merané podľa oficiálnych IEC noriem! Niektorý výrobcovia úmyselne udávajú hlučnosť digestorov len na prvom stupni prevádzky. Ostatné stupne radšej zamlčia.

Na záver

Zvážte si investíciu do kvalitného značkového digestora a vedzte, že tento spotrebič rozhodne patrí k najdôležitejším vo vašej domácnosti. Má vplyv nielen na nábytok, ale aj klímu v interiéri a teda aj na vaše zdravie.

Ak ste sa stále nerozhodli, aký odsávač pár je pre vás ten najlepší, radi vám poradíme na info@digestory.eu