Dnešné trendy sú zamerané najmä na prezentačné miestnosti ako sú obývačka, kuchyňa, či chodba, v ktorých vítame návštevu. Tam sa nebojíme investovať viac. Pri spálni sa však upúšťa od nárokov a venuje sa jej málo času aj financií. Povieme si, že tam sa ideme „len vyspať“. Keď sa na tým zamyslíme, v spálni trávime práve ten najdôležitejší čas – čas na oddych a zregenerovanie tela aj mysle. To, ako sa cítime v našej relaxačnej zóne, ovplyvňuje nielen naše biologické fungovanie, ale aj našu náladu a psychickú pohodu.

 

Orientácie izby

 

Na kvalitný spánok a správny oddych vplýva viac faktorov. Jedným z nich je aj orientácia samotnej miestnosti. Pokiaľ máte tú možnosť, vyberte si miestnosť, ktorá je v severnej časti bytu či domu. Severná izba zaručuje nižšiu teplotu miestnosti. Spálňa by mala byť najchladnejšou miestnosťou. Spálňu si nevyberajte podľa priestoru. Často sa volí práve najmenšia miestnosť v byte či dome. Zamerajte sa na iné aspekty, ktoré by mala spálňa spĺňať.

 

moderná spálňa s bielym lakovaným nábytkom

 

Tichosť miestnosti

 

Pri výbere miestnosti zvážte aj aspekt hluku. Vyhodnoťte, kde je v byte či dome najtichšia zóna orientovaná mimo rušnú ulicu. Rovnako tak sa zamyslite, či spálňa nesusedí s obývačkou alebo kuchyňou, kde zvyknete prijímať návštevy.

 

manželská posteľ na mieru z tmavého dreva

 

Nespravte si zo spálne skladisko

 

Žiaľ mnohí z nás všetky nepotrebné veci „nahádžu“ do spálne. Mnohé veci, ktoré sú už nepotrebné v iných častiach domácnosti, nakoniec skončia v spálni, kde zavadzajú, berú priestor. Zo vzdušnej miestnosti jednoducho vytvárajú skladisko nevyužívaných vecí. Ak sa máme v spálni cítiť dobre, musí tu byť priestor na bežný prechod a chce to zachovať aj vzdušnosť miestnosti.

 

jednoduchá moderná spálňa na mieru

 

Vyčistenie priestoru od zbytočností, jednoduché línie bez mnohých doplnkov pôsobia na myseľ upokojujúco. V spálni určite platí menej je viac. Nerozptyľujte myseľ mnohými doplnkami a vecami, ktoré myseľ budú stále podnecovať k „fungovaniu“. Príliš mnoho dekorácii pôsobí dojmom chaosu. To je presný opak upokojenia mysle a dôvod na relaxáciu, ktorý v spálni chceme dosiahnuť.

 

Vnímanie priestoru spálne

 

Ak je vaša spálňa aj väčšia, nezapratávajte si ju ďalšími kusmi nábytku. Viditeľné veci ako vysávač, stacionárny bicykel, či žehliaca doska vyvolávajú dojem činnosti a podnecujú myseľ k aktivite. Spálňa má byť naším útočiskom a odpočivárňou. To platí aj pre myseľ.

 

drevená posteľ v spálni

 

Pri zariaďovaní spálne myslite na to, že všetky doplnky a dekorácie by v nás mali vyvolávať pokoj a úľavu. Pohľad na pracovný stôl s kopou papierov nedokončenej práce, či pohľad na žehličku so žehliacou doskou nám radosť asi neprinesú. Ak aj v byte už nikde na tieto veci miesto nenájdete, pokúste sa ich v spálni uložiť tak, aby ste na ne nevideli. Schovajte ich napríklad do šatníkovej skrine a na stole si upracte a nechajte len čistí pracovnú plochu.

 

Farby v spálni

 

Je všeobecne známe, že sýte a výrazné farby stien vyvolávajú činnosť a pôsobia intenzívne. My v spálni chceme vyvolať presné opačné dojmy. Myseľ chceme upokojiť po náročnom dni v práci a telo ukľudniť od zhonu. Preto zvoľte mierne pastelové tóny stien v odtieňoch béžovej, sivej, bledomodrej, bledozelenej, prípadne, bielej farby. To platí aj pre zvyšné dekorácie, vankúše, obliečky, koberčeky či lampy.

 

prírodné tóny v spálni

 

Veci, ktoré nás rušia

 

Rodinné fotografie v rámikoch nepatria do spálne. Rovnako tak ani iné spomienkové predmety, s ktorými sa vám spájajú intenzívne spomienky. Všetky tieto predmety vyvolávajú emócie, ktoré v miestnosti stále nevedomky vnímame. Rušia našu myseľ a nedovoľujú jej si oddýchnuť.

 

bledá manželská posteľ, veľké lakované skrine na mieru

 

Máte problém so zaspávaním ? Často správnemu spánku bráni aj elektronika. Počítače, káble, tablety a televízia by v spálni vôbec nemali byť.

 

Primeraná posteľ

 

Základom každej dobrej spálne je aj pohodlná posteľ. Posteľ je začiatok a okolo nej sa buduje zvyšok miestnosti a dekorácii. Posteľ by mala vyhovovať najmä vaším proporciám. Niektorí volia posteľ s vysokým čelom z látky či kože, iní menej výrazné čelo z dreva. Platí pravidlo, že minimálna šírka pre osobu by mala byť 80 cm.

Podľa Feng shui by vzduch mal prúdiť okolo postele, čiže pod posteľou a nad posteľou (nad hlavou ako spíme) by nemal byť žiadny nábytok ani veci. Vzdušný priestor zabezpečí správnemu prúdeniu energie. Feng shui radí manželskú posteľ aj keď sme signle, dvojlôžková posteľ vám pomôže pritiahnuť lásku.

 

drevené obklady stien v spálni

 

Dĺžka postele je tiež dôležitý parameter. Správna posteľ by mala byť o 25 cm dlhšia ako je výška vyššieho partnera z dvojice. V takomto prípade prichádza maximálny komfort a dostatočný priestor na dobrý spánok. Výška postele s matracom by mala byť v rozmedzí 45 – 55 cm.

Najdôležitejším je kvalitný matrac. Zamerajte sa na dobré vlastnosti matracu, ktoré vyhovujú vašim požiadavkám. Manželské postele môžu mať jeden veľký spoločný matrac, alebo dva oddelené, samostatné matrace, často v šírke 90 cm. Odporúčame radšej druhé riešenie. Nebudete tak cítiť každý pohyb partnera.

 

luxusná biela kožená posteľ

 

Funkčné miesto pre relax

 

Ak disponujete v spálni dostatkom priestoru, vytvorte si vlastný priestor pre relax. Môže to byť malá čitáreň, alebo napríklad oddychová zóna na počúvanie hudby. Niekedy stačí málo. Zvoľte si pohodlné kreslá, môžu byť z látky ako čelo postele. K nim jednu veľkú lampu, ktorá môže dizajnovo ladiť k tým, ktoré máte na nočných stolíkoch. Doplňte to vankúšikmi a malým stolíkom na kávu a knihu. A relax zóna je hotová.

 

toaletný stolík v spálni

 

Do modernej spálne patrí aj dámsky toaletný stolík s taburetkou alebo stoličkou. Ak je na to priestor, umiestnite ho čo najbližšie k oknu a pridajte mu veľké zrkadlo s dostatočným umelým osvetlením.

Tak ešte raz, spálňa je dôležitou súčasťou nášho domova. Neopomínajme ju a sústreďme sa aj na túto často prehliadanú miestnosť. Ovplyvní to naše fyzické aj duševné zdravie.