Zariaďujete novú domácnosť, alebo ste sa pustili do renovácie kuchyne u vás doma? Skôr či neskôr sa vám naskytne otázka, aký typ varnej dosky si vybrať, aby varenie na nej bolo nenáročné, pohodové, úsporné a hlavne komfortné.

 

indukčná varná doska v modernej kuchyni

 

V súčasnosti väčšina ľudí pri zariaďovaní novej kuchyne siaha po samostatnej varnej doske, zabudovanej do pracovnej dosky. Veľkou výhodou oproti klasickým sporákom je hlavne funkčnosť a vzhľad, keďže varné dosky majú elegantný rovný povrch, a tak ladia s každým štýlom kuchyne. Na výber je množstvo dizajnov, ale najdôležitejším kritériom je to, či chcete varnú dosku plynovú alebo elektrickú.

 

plynová varná doska v rustikálnej kuchyni

 

Každá z možností má svoje výhody a nevýhody a je len na vašich preferenciách, ktorej možnosti dáte prednosť. Limitovať vás však môžu počiatočné náklady, a to akými prípojkami v kuchyni disponujete. Tak ako teda vybrať energeticky úspornú varnú dosku, aby sa nám na nej zároveň čo najlepšie varilo?

 

Varenie na plyne

Plyn predstavuje jednoduché a lacné riešenie a aj samotní profesionálni kuchári naň nedajú dopustiť. Moderné plynové varné dosky vás ohúria dizajnom, sú ľahko udržiavateľné, na varenie môžete použiť akýkoľvek typ hrncov a navyše sú aj šetrné k vašej peňaženke. Zapaľovanie je už zväčša integrované priamo do ovládacích gombíkov a celý proces zapálenia horáka teda zvládnete jednou rukou.

 

plynová varná doska

 

Pri plynovej varnej doske oceníte najmä rýchlu reguláciu teploty – podľa potreby možno okamžite zmeniť intenzitu plameňa. Dnešné plynové sporáky disponujú tiež poistkou, čo v praxi znamená, že po zhasnutí plameňa (napríklad pri prievane) dôjde automaticky k prerušeniu prívodu plynu. Netreba však zabúdať na nutnosť odborného zapojenia spotrebiča, keďže svojpomocné zapojenie je zakázané.

 

Indukčné varné dosky

Najmodernejším spôsobom prípravy pokrmov je bezpochyby elektrická indukčná varná doska. Ohúri vás rýchlosťou ohrevu, okamžitým znížením výkonu a jednoduchou starostlivosťou. Výhoda indukcie je aj v detekcii nádoby, a teda jej prítomnosti a rozmeru. Varná zóna sa zapne, iba ak na ňu položíte hrniec a veľkosť ohrievanej plochy sa prispôsobí jeho veľkosti.

 

indukčná varná doska

 

Za zmienku stojí aj to, že varná doska ohrieva len priamo dno nádoby a okolie tak ostáva studené, čo ocenia najmä rodiny s deťmi, pretože nehrozí nebezpečenstvo popálenia. A práve vďaka tomu, pri varení vznikajú minimálne tepelné straty.

 

indukcia v kuchyni

 

Nevýhodou môžu byť vyššie počiatočné náklady v porovnaní s plynovou alternatívou, a tiež fakt, že na indukčnú varnú dosku potrebujete špeciálny typ kuchynského riadu s magnetickým dnom. Nepoužiteľné sú sklenené, medené a hliníkové nádoby. Vhodnosť nádoby pre indukčnú varnú dosku zistíte, ak sa na jej dne udrží magnet.

 

plyn v kuchyni

 

Finálne rozhodnutie samozrejme závisí od vašich finančných možností, estetických preferencií, či štýlu varenia. Napriek tomu, že plynová verzia je ekonomickejšia, indukčné varné dosky sa stali veľmi populárne a aj naďalej budú používané vo väčšine domácností.