Svoju evolúciu vo svete spotrebičov prežívajú aj digestory – odsávače pár. Tie najnovšie z nich podliehajú trendu požiadaviek, aby boli v domácnosti tiché a výkonné, no zároveň estetické, alebo naopak, nenápadné.

 

V minulosti bol účel digestorov v domácnostiach predovšetkým praktický. Odstraňovanie zápachu a mastnoty zo vzduchu, ktoré má zabraňovať ukladaniu mastných výparov na obkladačky, steny či nábytok, ako aj zabraňovanie vytvárania plesní – to sú základné funkčné vlastnosti odsávačov pár aj dnes. Novinky zo sveta digestorov však prinášajú také odsávače pár, ktoré sú nielen výkonné, ale aj odhlučnené a zároveň estetické, dokonca sú vyrobené na diaľkové ovládanie a na báze plazmových technológií.

 

nástenný digestor jumbo

odsávač pár na stenu, model Jumbo, značka Max Fire

 

Čo ponúka trh?

 

Ponuka je rôznorodá. Na trhu nájdete naďalej klasické univerzálne digestory, pričom tie najjednoduchšie sú síce najlacnejšie, no zároveň najhlučnejšie a najmenej výkonné. Odsávače pár, ktoré prešli progresom, majú svoju pridanú hodnotu, za ktorú si samozrejme treba priplatiť, ale oplatí sa.

Dnes sú v trende odhlučnené digestory, ktoré sú často také nenápadné, že sa doslova „stratia“ v interiéri alebo naopak, vyniknú ako dizajnový kúsok vo vašej kuchyni.

 

Digestor ako estetický doplnok a náhrada lampy

 

Keď sa spojí funkčnosť a dizajn v prípade digestorov, môžeme hovoriť o estetickom doplnku v domácnosti. Trh ponúka širokú škálu luxusných dizajnových kúskov, ktoré nenarušia štýl vašej kuchyne, práve naopak, dokážu do neho dokonale zapasovať a podčiarknu váš zmysel pre funkčnosť aj krásu.

 

ostrovný digestor model Ceramica

odsávač pár Ceramica, ostrovný model s plazmovým recirkulačným filtrom, značka O+F A-Line

 

Pre náročných sú navrhnuté modely digestorov v podobe lustrov, ktoré nahrádzajú lampy či svietidlá. Ponuka je široká – stropné digestory, závesné či ostrovné odsávače pár – tieto moderné typy digestorov si môžete pozrieť aj na našej stránke.

 

2v1 a nenápadné v priestore

 

Pre tých, ktorí majú radi voľný priestor, a vlastne pre všetkých minimalistov sú v ponuke digestory zabudovateľné do pracovnej dosky alebo výsuvné digestory. Takéto odsávače pár sú v kuchyni nenápadné, čistia vzduch rovnako funkčne ako tie „viditeľné“, len s tým rozdielom, že nezaberajú toľko miesta v priestore a nezavadzajú podobne ako zabudovateľné podskrinkové digestory.

 

výsuvný digestor značky Sil Fim

výsuvný digestor značky Sil Fim, model digestora 11 56

 

Na prvý pohľad sú tieto odsávače nenápadné. Treba však počítať, že tieto stroje musia byť niekde „uložené“. Skrinkové digestory zväčša zaberú časť skrinky, ktorú im z kuchynskej linky musíme obetovať. Stropné odsávače sú síce skryté v strope, prípadne zabudované do sadrokartónu, ale tiež potrebujú určitý „zabudovací“ priestor. Výsuvné digestory musia svoje „telo“, ktoré sa vysúva a zasúva späť smerom do pracovnej dosky, skryť do skrinky. Tu býva častokrát uložený aj motor.

 

Vyberte si správnu prevádzku digestora

 

Rozlišujeme dva základné typy prevádzky digestorov. Odsávače pár môžu byť na recirkulačný režim (odsávanie vzduchu do interiéru), inak povedané filtračný režim, alebo môžu odsávať vzduch do exteriéru.

 

zabudovateľný digestor do pracovnej dosky model INTEGRAL PRO

odsávač pár s indukciou INTEGRAL IG 95 PRO-100, zabudovateľný model do pracovnej dosky, značka O+F A-Line

 

 

Pri tých najkvalitnejších značkách prichádza aj tretí typ prevádzky, a to recirkulačný režim s plazmovým filtrom. Novinkou na trhu sú digestory s plazmovou technológiou, ktoré pracujú ako „čistička“. Plazmové čistenie vzduchu v interiéri je najnovší typ prevádzky, ktorý je určený najmä do moderných energeticky náročných stavieb. Plazmový filter čistí vzduch od zárodkov plesní a vírusov. Nemecký výrobca O+F A-Line vo svojom portfóliu ponúka množstvo modelov digestorov, ktoré môžu pracovať aj na tento typ filtrácie. Treba však počítať, že táto najmodernejšia a veľmi tichá technológia je cenovo najnáročnejšia. Viac o plazmovej technológii digestorov sa dočítate na webe značky O+F A-Line.

 

Externé motory, keď nie je iná voľba

 

V niektorých prípadoch nie je možné mať motor spolu s digestorom a ako riešenie sa ponúka možnosť využitia externého motora. Napríklad, ak sa vám páčia stropné digestory, ale výška v strope na umiestnenie je obmedzená.

Pre mnohých to znie možno prekvapivo, ale áno , motor môže byť mimo digestora. Externé motory k digestorom sú ideálnou voľbou hlavne v prípade, keď je obývačka spojená s kuchyňou a hľadáte výkonný a tichý stroj.

 

ostrovný digestor model UNIVERSALE, znacka max Fire

ostrovný digestor UNIVERSALE, značka Max Fire

 

Univerzálne diaľkové ovládanie

 

K digestorom patrí aj príslušenstvo – diaľkový ovládač pre jednoduchú manipuláciu odsávačov pár, ktoré sú na ťažšie dostupných miestach. Zväčša sa jedná o ovládače pre stropné digestory či ostrovné digestory. Odsávače sa potom zapínajú a vypínajú diaľkovým ovládaním jednoducho, ako televízor. Zapína sa ním napríklad aj osvetlenie digestora.

 

stropný odsávač pár značky Sil Fim

stropný digestor značky Sil Fim, model digestora 60 72 P30, diaľkové ovládanie