Mať priestrannú veľkú kuchyňu s ostrovčekom, v ktorej má každá jedna vec svoje miesto je snom každej ženy. Je tiež jednou z miestností, na ktorú sú kladené najväčšie nároky a ktorú chceme mať dokonalú. Či už z hľadiska priestorového rozloženia, funkčnosti, výberu materiálov a štýlu, až po výber spotrebičov, ktoré musia spĺňať vysoké nároky.

 

V súčasnosti je pri plánovaní novej kuchyne najväčším hitom ostrovček a ak vám to priestor dovoľuje, určite nad ním neváhajte. Obľúbia si ho všetci členovia rodiny a určite aj návštevy. Ostrovček môže mať viacero funkcií, môže mať rôzny tvar a dokáže tak dotvoriť celkový priestor kuchyne, či už z vizuálneho alebo praktického hľadiska.

 

 

ostrov v kuchyni drevený v kombinácii s bielym lakom

 

Samostatne stojaci ostrovček alebo polostrovček?

 

Okolo kuchynského ostrovčeka sa zvyčajne dejú všetky kľúčové činnosti spojené s prípravou jedál či stolovaním. Dôležitý je preto výber jeho tvaru, pri ktorom je potrebné zohľadniť predovšetkým dispozičné riešenie vašej kuchyne. Ak vám to priestor dovoľuje, samostatne stojaci ostrovček je tou najlepšou voľbou a ľahko sa stane srdcom vašej kuchyne. Doplniť ho môžete barovým sedením, ktoré je zároveň veľmi praktické a účelové.

Časté je, že jednu stranu kuchynského ostrovčeka tvorí priestor na varenie či prípravu jedla a z jeho druhej strany sa nachádza miesto na stolovanie. Tento variant je výhodný pri rekonštrukciách alebo v menších priestoroch, kde nahradí jedálenský stôl.

 

biely lakovaný ostrov v modernej kuchyni

 

Kuchynský ostrovček nemusí slúžiť len na prípravu jedla, ale môže plniť niekoľko funkcií a účelov naraz. Šikovným riešením je viacúrovňový ostrovček, kedy vám vo vyššej časti vznikne priestor na prípravu jedla, na ktorý priamo nadväzuje nižší priestor na stolovanie. Takéto dômyselné riešenie sa dá zrealizovať jednoduchým spôsobom. Stôl aj samotný ostrovček môžu byť vyhotovené z rovnakého materiálu, ale odvážnejší môžu vsadiť aj na kontrastné farby.

 

Ak máte úzky priestor, ale ostrovčeka sa nechcete vzdať, najvhodnejšie je siahnuť po polostrove, ktorý jednoducho napojíte na kuchynskú linku, či stenu miestnosti. Vznikne vám tak odkladací priestor, ale aj miesto, kde si vychutnáte šálku kávy s návštevou. Ušetríte miesto a zároveň má ostrovček aj praktické využitie.

 

drevená moderná kuchyňa na mieru hanák

 

Funkčnosť ostrovčeka

 

Predtým ako sa rozhodnete pre ostrovček, je dobré overiť si, či nie je problém s dopojením vody a elektriny. Niekedy môže byť ťahanie trubiek a káblov podlahou komplikované, preto je dobré ostrovček naplánovať pred výstavbou alebo rekonštrukciou.

Ak sa rozhodnete umiestniť na ostrovček drez, je vhodné doň zabudovať aj umývačku riadu, keďže oboje si vyžadujú prívod vody a dopojenie odpadu. Kuchynský ostrovček si môžete sfunkčniť aj plochou na varenie, no v tomto prípade nezabúdajte na odvetrávanie. Dôležité je investovať do výkonného odsávača pár, ktorý vás zbaví všetkých neželaných pachov a výparov z prípravy jedál. Dnes je ich na výber mnoho – stropné, dizajnové, či zabudované priamo do pracovnej dosky.

 

antracitový ostrovček v modernej kuchyni na mieru Hanák

 

V prípade, že na kuchynský ostrovček umiestnite drez aj varnú dosku, myslite na to, že by mal byť dlhý minimálne dva metre a široký minimálne jeden meter. Dbajte na to, aby vám zostalo dosť miesta na prípravu a odkladanie jedla.

 

Srdce kuchyne s množstvom výhod

 

Všetko má svoje pre a proti a inak to nie je ani pri kuchynských ostrovčekoch. Rozhodujúcim faktorom pri ostrovčeku je určite priestor. Aby bol funkčný, je potrebné dodržať minimálne odporúčané rozmery, ktoré sú 150×60 cm. Nemenej dôležitý je aj priestor okolo ostrovčeka, ktorý by nemal byť užší ako 100 cm. Tiež pri navrhovaní kuchyne dbajte na to, aby sa ostrovček v priestore nestal prekážkou.

 

biely ostrov s drevom

 

Pri kuchynskom ostrovčeku nájdeme zaručene viac výhod ako nevýhod. Okrem všetkých už spomenutých, môžeme ešte uviesť, že ponúka veľkorysý úložný priestor, keďže skrinky pod pracovnou doskou môžeme využívať z oboch strán, čo pri klasickej linke možné nie je. Navyše ostrovček elegantne oddelí priestor kuchyne od nadväzujúcich miestností bez toho, aby ste medzi ne museli stavať múr a priestory tak pocitovo zmenšovať.

Pri výbere a návrhu novej kuchyne sa ľahko vyhnete komplikáciám a sklamaniam, ak sa zveríte do rúk odborníkov, ktorí myslia naozaj na každý detail. Radi vám pomôžeme a poradíme, aby sa z vašej novej kuchyne stala štýlová a hlavne funkčná pýcha vášho domova.