Kuchynská linka môže byť navrhnutá v rôznych tvaroch a veľkostiach. Faktom ale vždy zostáva, že usporiadanie kuchynskej linky môže vylepšiť, ale aj narušiť funkčnosť celej kuchyne. Spôsob usporiadania úložných priestorov, spotrebičov a priestorov na prípravu jedál ovplyvní praktickosť vášho každodenného života a to od varenia, jedenia až po upratovanie a spoločenské aktivity. Bez ohľadu na samotný dizajn sú usporiadanie a organizácia kuchynskej linky kľúčové.

Správne usporiadaná kuchynská linka by mala byť funkčná a pohodlná pre každého, kto ju práve používa, s maximálnym využitím všetkého dostupného priestoru. V tomto článku vám priblížime možnosti usporiadania kuchynskej linky a ich výhody.

Typy usporiadania kuchynskej linky

Rovnako ako pri každej miestnosti v dome, aj pri kuchynskej linke existuje niekoľko bežných návrhov usporiadania, ktoré sa používajú na celom svete. Napriek tomu sa nejedná o striktný zoznam, z ktorého by ste si museli vybrať pevné usporiadanie – ide skôr o východiskový bod, od ktorého sa môžete v počiatkoch odraziť. Hoci tieto návrhy vychádzajú z funkčnosti, nie sú pevne dané a môžete si ich ľubovoľne upraviť tak, aby vyhovovali vášmu priestoru.

Ako teda nájsť najefektívnejší pôdorys pri navrhovaní usporiadania kuchyne? Najvýznamnejšími faktormi sú určite veľkosť a tvar miestnosti. Rozmiestnenie kuchynských jednotiek ovplyvňuje aj umiestnenie elektrických zásuviek, vodovodných a elektrických rozvodov, okien a dverí.

Pre inšpiráciu uvádzame šesť usporiadaní kuchynskej linky, ktoré sa najbežnejšie vyskytujú v domácnostiach.

1/ Kuchynský trojuholník

Táto konfigurácia, známa aj ako zlatý trojuholník alebo pracovný trojuholník je pravdepodobne najobľúbenejšia. Jej cieľom je vytvoriť plynulý pracovný tok medzi tromi najdôležitejšími oblasťami kuchynskej linky – drezom, chladničkou a sporákom. Pri tomto usporiadaní by ste nemali prejsť viac ako tri kroky, aby ste sa dostali z jedného bodu trojuholníka do druhého.

Ide o pomerne jednoduché usporiadanie, ktoré maximálne zefektívni postup prípravy jedál – či už beriete ingrediencie na umývanie, pripravujete ich na varenie, alebo servírujete jedlo na konzumáciu, všetko máte na dosah. Práca je rýchla a jednoduchá, pričom krátke jasné cesty medzi jednotlivými bodmi trojuholníka minimalizujú námahu a šetria čas.

Kuchynský trojuholník

2/ Kuchynská linka v tvare L

Ďalším obľúbeným usporiadaním je kuchynská linka v tvare písmena L, ktorá je spojením radu skriniek a pultov pozdĺž kolmých stien. Jedna strana je väčšinou dlhšia ako druhá, pričom kratšia strana sa často nachádza pod oknom alebo môže vytvárať ostrovček, ktorý je vypustený do otvoreného obytného priestoru.

Toto usporiadanie je veľmi prispôsobivé aj v menších kuchyniach. Ponecháva otvorený priestor uprostred miestnosti, ktorý je ideálny pre jedálenský stôl a stoličky. Okrem toho písmeno “L” tvorí dve strany trojuholníka s tromi vrcholmi, takže doň môžete ľahko zakomponovať pracovný trojuholník.

Vďaka tejto flexibilite si kuchyňa v tvare písmena L vyslúžila povesť najfunkčnejšieho usporiadania – nie je však najvhodnejšia pre veľké kuchyne, pretože vám zostanú dve prázdne steny a veľa prázdneho priestoru.

Kuchyňa Simple

3/ Kuchyňa v tvare U

Ak disponujete v kuchyni väčšou podlahovou plochou, kuchynská linka v tvare U by mohla byť tou najlepšou voľbou. Písmeno “U” je tvorené tromi radmi skriniek okolo troch stien – jedna z nich však môže byť otvorená do zvyšku miestnosti, čím vznikne spoločenská zóna, ktorá je ideálna na využitie s barovým sedením.

Kuchynská linka v tvare písmena U disponuje väčším úložným priestorom, no zároveň vzniká väčší priestor na pohyb. Ak sa rozhodnete držať pri návrhu zlatého trojuholníka, budete musieť viac premýšľať o tom, kam umiestnite kľúčové spotrebiče.

V závislosti od množstva voľného priestoru v strede písmena “U”, môže byť v strede kuchyne umiestnený ostrovček. Najlepšie to funguje, keď sú všetky tri časti “U” pri stenách, bez polostrova, pretože v opačnom prípade môže kuchyňa pôsobiť chaoticky, či prekombinovane.

4/ Kuchynská ulička

Táto obojstranná kuchyňa, je tvorená dvomi paralelnými líniami skriniek a pultov, medzi ktorými je ulička. Medzi oboma stranami musí byť dostatok priestoru, aby sa dalo ľahko otočiť z jednej strany na druhú a aby bol zabezpečený priestor na pohodlný pohyb a prechod uličkou.

Takáto kuchynská linka je veľmi obľúbená v menších priestoroch, ako sú panelákové byty, pretože zvyčajne pripomína skôr dlhú chodbu než širokú otvorenú miestnosť. Tieto priestorové obmedzenia znamenajú, že nie je kam umiestniť jedálenský kút, takže ani ostrovček neprichádza do úvahy. Kuchynské linky bývajú symetrické, s dvoma bodmi trojuholníka na jednej strane a tretím bodom a úložným priestorom oproti.

Usporiadanie kuchynskej linky v úzkom priestore sa viac zameriava na prípravu jedla s dlhými pultmi na oboch stranách. Moderným riešením môže byť ak je pracovná plocha umiestnená len na jednej strane a druhá protiľahlá strana je tvorená vysokými skrinkami s úložným priestorom a vstavanými spotrebičmi bez pracovnej plochy.

Kuchynská ulička

5/ Kuchynská linka tvorená jednou stenou

Jednostenná kuchynská linka je v podstate polovica kuchyne, ktorá tvorí uličku alebo kuchynskej linky v tvare L a je tvorená len jedným dlhým radom skriniek na jednej stene.

Toto usporiadanie je známe aj ako rovná kuchyňa a zahŕňa všetky hlavné pracovné zóny (pracovnú dosku, drez, kuchynské spotrebiče a chladničku na skladovanie čerstvých potravín) v jednej línii.

Jeho efektívnosť závisí od dĺžky danej steny, pretože ak je stena príliš krátka, nebudete mať dostatok priestoru na prácu. Ak máte skryté úložné priestory, môže vytvoriť prehľadný vizuál.

Kuchynská linka style

6/ Kuchyňa v tvare písmena G

Kuchyňa v tvare písmena G, ktorá je menej známa ako kuchyňa v tvare písmena U, je v podstate len jej predĺžením, pridáva na jeden koniec písmena U polostrov, ktorý uzatvára varnú zónu – s ponechaným priestorom, ktorý umožňuje ľuďom vstupovať a vystupovať z písmena G, kedykoľvek potrebujú. Ten môže slúžiť ako dodatočný pult na prípravu jedla alebo na umiestnenie malých spotrebičov, napríklad kávovaru, alebo ako vysoká plocha na sedenie, napríklad raňajkový bar.

Dodatočná noha kuchyne v tvare písmena G sa najlepšie využíva ako spoločenská jedálenská zóna, pretože odstraňuje potrebu pridania ostrovčeka uprostred. Ak by ste sa pokúsili o oboje, uzavretý priestor by pôsobil príliš stiesnene. Aj preto je tvar písmena “G” vhodnejší pre otvorené obývacie priestory s polostrovom orientovaným von.

Kuchynská linka v tvare G

Výhody zmeny usporiadanie kuchyne

Aj tie najlepšie navrhnuté kuchyne budú časom potrebovať zmenu. Či už jej vzhľad zastaral, alebo sa vaše preferencie a potreby časom zmenili, mali by ste túto príležitosť na zmenu využiť. Tu sú tri hlavné výhody zmeny usporiadania kuchyne:

Optimalizácia priestoru

Pri zmene a reorganizácii kuchynskej linky môžete získať viac úložného priestoru, napríklad na odstránenie neporiadku na pracovnej doske a viditeľných plochách, čím sa zlepší celkový dojem z priestoru. Reorganizácia vám uľahčí prípravu jedál, ale aj každodenný život v kuchyni.

Obnovenie praktickosti

Pravdepodobne sa stretnete s predmetmi, ktoré nevyužívate
a roky sa hromadili v zadnej časti skriniek. Nastal ideálny čas, kedy sa ich môžete zbaviť, ak je zrejmé, že ich naozaj nepotrebujete. Dnes je k dispozícii množstvo úložných systémov a produktov na organizovanie pracovných pomôcok, surovín na varenie a pečenie, s ktorými bude kuchynská linka opäť funkčná a vy v nej budete mať dokonalý prehľad.

Osvieženie dizajnu

Dizajn je síce v porovnaní s úžitkovosťou kuchynskej linky druhoradý, ale nie je na škodu. Chcete, aby to bol priestor, ktorý pôsobí príjemne a v ktorom radi trávite čas. Vďaka reorganizácii vecí bude kuchynská linka vyzerať aj pôsobiť ako úplne nová miestnosť, a to aj pri tých istých farbách a povrchových úpravách – hoci aj tie môžete vždy osviežiť.