Drevené obklady stien sa stali veľmi populárnym artiklom našich moderných domácnosti. Teplo domova, ktoré vytvorí drevo, len ťažko nahradíte iným materiálom. Poďme sa spolu pozrieť na možnosti drevených obkladov obľúbených v dnešných domácnostiach.

 

Na čo slúži drevený obklad na stenu ?

 

Obklad steny z dreva, dýhy, či masívu dnes funguje ako štýlový prvok interiéru, ale aj ako zvukový a tepelný izolant. Vďaka tomu, že je to „drevo“ na väčšej ploche, prinesie do interiéru pocit prírody a pokoja.

 

drevený obklad stieny spolu s interiérovými dverami

 

Drevený obklad steny na mieru je dnes už najmä dizajnová záležitosť. Zladenie interiéru, v ktorom je použitý drevený nábytok určitého dekóru, dosiahnete dokonale použitím práve drevených obkladov z rovnakého dreva. Drevené obklady sa vyrábajú na mieru v rozličných hrúbkach, vždy podľa technických možnosti daného priestoru, kde majú byť umiestnené. Rovnako tak aj podľa individuálnych požiadaviek klienta, pričom sa snažíme dodržiavať nielen preferencie klienta, ale aj jednotenie štýlu danej miestnosti.

 

drevená knižnica na mieru s dreveným obkladom ako zástenou

 

V akom smere montovať drevený obklad stien ?

 

Drevené obklady stien môžu byť vytvorené z rozličných druhov dreva. Kvalitná dýha má v sebe často zakomponované chyby, ktoré chceme priznať. Drevo je často špecifické svojim česaním a sebe vlastnou štruktúrou.

 

orechový obklad steny v modernej bielej kuchyni HANÁK

 

Drevené obklady na mieru sa môžu teda montovať v smere česania dreva dvomi spôsobmi. Horizontálne česanie dreva – vzorka dreva ide v zľava doprava/ sprava doľava, alebo vertikálne česanie dreva, kde vzorka dreva ide zhora nadol/ zdola nahor.

 

vertikálny obklad steny drevom

 

Výber smeru česania dreva je len na vás. Dajte si však pozor, aby ste mali danú miestnosť zjednotenú. Nábytok z rovnakej dýhy by mal korešpondovať s obkladmi stien. Bolo by vhodné dodržať zvolený vzorec česania dreva nielen na nástenných obkladoch, ale aj na nábytku.

 

Minulosť vs. prítomnosť

 

Drevené obklady stien často vidíme v starých filmoch alebo vo filmoch pripomínajúce dávne doby. Drevo v interiéri malo funkciu ukážky luxusu. Išlo o istý symbol bohatstva. Veľké plochy dreva v domácich knižniciach či kazetové stropy hlavných spoločenských miestností boli bežnou súčasťou veľkých panstiev a veľkých rodinných sídiel.

 

bledý drevený obklad v obývačke

 

Fakt, že sa spoločnosť opäť vracia k drevu, ovplyvnilo aj použitie drevených obkladov stien v bežných domácnostiach. Dnešné interiéri sú už iné. Dbá sa na vzdušnosť a optické zväčšovanie miestností, preto sa s drevom pracuje opatrne. Obľúbené sa preto stali drevá s výraznou kresbou a so samotným priznaním chýb danej dreviny. Rezbárske časti už nie sú „in“. Skôr sa uplatňujú jednoduché veľkoformátové časti dreva, ktoré na seba pekne dizajnovo nadväzujú.

 

drevený obklad moderného krbu

 

Aj dýha podlieha trendom

 

Drevené obklady na mieru sú prípustné v každej časti interiéru. Umiestňujú sa nielen do hlavných častí domu, bytu ale aj do kúpeľní, detských izieb, pracovní, hál, šatníkov a pod.

 

obklad steny nad vaňou v kúpeľni

 

Drevom sa obkladajú oporné stĺpy, krby, či dokonca časti sedačky.

 

obložený drevený obklad oporného stĺpu v kuchyni na mieru

 

Prírodné tóny sú v móde, a tak sa často volia drevené obklady z bledého dubového dreva, alebo práve naopak, z takmer čokoládových drevín. Tmavé zemité farby dominujú, čo potvrdzuje stále častejšie použitie aj antracitových a čiernych drevín.

 

drevený obklad s interiérovými tmavými dverami na mieru

 

Kde umiestniť drevené obklady stien ?

 

Z dizajnové hľadiska treba v tomto postupovať opatrne. Vždy záleží koľko svetla dopadá do danej miestnosti, kde chceme drevinu na stenu použiť. Rovnako tak je dôležitá aj veľkosť danej miestnosti.

 

drevený dubový obklad steny na mieru HANÁK

 

Ak, mienime použiť drevené obklady na steny úzkej chodby bytu, kde nie je žiadne prirodzené svetlo, zvážte bledú farbu dýhy, a určite porozmýšľajte nad obkladom iba jednej steny. V takomto prípade určite neodporúčame obkladať každú stenu chodby.

 

obklad steny z tmavého dreva na mieru do kuchyne

 

Ak však riešite, aký obklad steny umiestniť do veľkej obývačky, kde máte francúzske okná a dostatok svetla, rozhodne si tu môžete dovoliť aj väčšie plochy z tmavšieho dreva.

 

Montáž dreva na stenu

 

Dnes sú rôzne možnosti, ako sa dané obklady dreva montujú. Vždy sa vyrábajú na mieru a pri navrhovaní sa musí myslieť aj na váhu samotných kusov drevených obkladov voči stene.

 

drevený obklad za TV v obývačke

 

Obľúbené sú čisté veľké plochy dýhy bez prerušenia, umiestnené na čo najväčšej ploche steny. Často sa interiérové dvere, obkladajú drevenými obkladmi z rovnakého dekóru.

 

tmavá dýha na stenu

 

Medzi drevenými obkladmi stien sa úmyselne dávajú aj tzv. „priznané medzery“  v podobe priznaných voľných riadkov / stĺpcov, ktoré vytvárajú celkový efekt a v danom drevenom obklade steny určujú konkrétny vzorec. Niekedy sú tieto medzery z iného materiálu, napríklad z antracitového laku.

 

Na záver

 

Vždy daná montáž a spôsob inštalácie záleží na dohode dodávateľa s klientom. Odporúčame si dať v tomto prípade poradiť interiérovým dizajnérom, architektom, či predajcom interiérového štúdia, ktorí majú skúsenosti a poradia vám, aký typ dreva, farba a množstvo sa hodí práve do vášho interiéru.