Tak ako pri rozmiestnení nábytku do iných izieb, aj v detských izbách sa kladie dôraz na vzdušnosť priestoru a podčiarkuje sa jednoduchosť. Preplnené izby nábytkom, plagáty na stenách, doplnky so zložitými vzormi a poličky plné hračiek sú dávno preč. Stavte na minimalistický dizajn a pocit v izbe bude príjemný pre každého.

 

 

dnešné trendy v detských izbách

 

Praktické myslenie do budúcnosti

 

V detskej izbe dosiahnete poriadok aj tzv. plným nábytkom. Nevyberajte preto poličky alebo ich počet minimalizujte. Ak chcete zachovať dojem čistoty a poriadku, zvoľte si skrine a skrinky s plnými dvierkami, bez vzorov a zárezov, len s hladkou plochou. Myslite na praktickosť a jednoduchosť používania aj pre najmenšieho člena domácnosti.

 

študentská detská izba pre dve deti

 

Základné úchytku v tvare písmena „U“ na nábytku sú často najlepšou voľbou, aj keď súčasné možnosti nábytku na mieru ponúkajú rôzne typy otvárania dvierok. Decentný dekór podlahy doplňte detským kobercom, ktorý okrem toho, že poskytuje teplý priestor na hranie, viete po čase nahradiť za nový.

 

biely kalkovaný nábytok v detskej izbe

 

Niekedy je menej viac

 

Zvoľte si nábytok v neutrálnom štýle a v nadčasových odtieňoch. Dosiahnete to, že jeho použiteľnosť predĺžite. Keď dieťa vyrastie, stále ho bude chcieť používať. Nekombinujte rôzne materiály nábytku, ostaňte pri jednom, prípadne, si vyberte kombináciu dvoch typov dekórov, ktoré použite v celej izbe. Najjednoduchšie je voliť farebné prvky len v doplnkoch ako sú vankúše, koberce, obrazy, lampy, poťahy a pod., ktoré viete po čase vymeniť a nahradiť už za doplnky v „dospelejšom“ dizajne. Nábytok v izbe ostáva a nie je potrebné ho vymieňať za nový.

 

drevený nábytok v detskej izbe

 

Pri zariaďovaní detskej izby treba myslieť na jeden základný fakt, a to, že dieťa rastie a sním aj jeho vkus a preferencie. Za chvíľu je z detskej izby študentská. Preto na aktuálne módne trendy nedbajte tak prísne, skôr sa zamerajte na to, či bude daný nábytok použiteľný napr. aj o 10 rokov. Skúste si teraz predstaviť iné doplnky k danému nábytku, iný typ stolovej lampy, iný koberec či obliečky na posteľ a vankúše. Je váš výber nábytku nadčasový ? Zamerajte sa preto pri výbere dekóru na nábytok na jednoduchosť.

 

detská drevená posteľ v detskej izve

 

Akú farbu vybrať ?

 

Do detskej izby sa vyberá nábytok prirodzene podľa počtu detí, ktoré v nej budú bývať. Ak k izbe neprislúcha samostatný šatník a plánujete tu umiestniť voľne stojacu alebo vstavanú skriňu, zvážte či je pre jedno alebo pre dve deti. Stolíky, skrine, postele, taburety a podobne vyberajte tak, aby k sebe ladili. Najlepšie z rovnakých typov dekórov a rovnakej látky.

 

ružová farba v detskej izbe

 

Často sa dnes volí nábytok na mieru z nadčasových materiálov a farieb. Minimalistický dizajn najskôr docielite bielym alebo šedým lakovaným nábytkom, ku ktorému sa vyberú odnímateľné farebné doplnky. Zvykom býva, že sa zvolí jedna hlavná farba podľa výberu majiteľa izby alebo podľa voľby rodiča. Dbajte ale na to, že v izbe bude bývať vaše dieťa / deti a nie vy. Skúste nechať vybrať hlavnú farbu práve jeho / ich.

 

žtá farba v chlapčenskej izbe

 

Rady pre zdravší priestor

 

Ak túžite v detskej izbe po farebnej stene so zvieratkami alebo chcete izbu skrášliť tapetou s detskými vzormi, na tento účel vyberajte vždy len jednu stenu izby. Niekedy stačí len jednoduchý motív uprostred steny v horizontálnej línii v pastelových odtieňoch.

 

dievčenská detská izba v bielom laku

 

Lampy, elektrické zásuvky alebo iné elektrické zariadenia nenechávajte blízko postieľky. Najlepšie urobíte, keď v izbe znížite počet elektroniky na minimum, deťom tak zabezpečíte zdravší spánok. Ak ale vaše deti potrebujú používať počítač či tablet, najmä na školské povinnosti, trvajte na tom, aby sa na noc úplne vypli, a neostali v Stand by režime. Rovnako sa odporúča pred spaním zhasnúť všetky lampy a minimalizovať tak vizuálne aj auditívne stimuly.

 

chlapčenská študentská izba

 

Priamo nad hlavou (nad postieľkou) by nemali vsieť žiadne hračky ani lustre. Zakaždým „dohratím“ sa s hračkami prinúťte deti nech ich vrátia na svoje miesto. Naučia sa tak poriadku a v upratanej izbe vznikne viac priestoru, v ktorom sa budú ony samy cítiť komfortne.

 

ružová detská izba