Farba kuchyne často pomáha k životnej rovnováhe a k výberu tých správnych ingrediencií pre vaše zdravie. Skúste siahnuť po takej farbe, ktorá vám lahodí zvnútra aj zvonka, tá sa bude hodiť do vašej kuchyne najviac.

 

Hovorí sa, že láska ide žalúdok. A práve tú „lásku“ často tvoríme v našich kuchyniach. To, čo v danej chvíli varíme, nezávisí len od toho, na čo máme práve chuť, alebo čo je po ruke či v chladničke. Veľakrát varíme to, čo je pre nás potrebné a nášmu zdraviu prospešné. Napadlo vám ale niekedy, že si jedlo vyberáme aj podľa jeho farby?  Možno nie vedome, ale naše telo si intuitívne pýta „farbu“ tej zeleniny a ovocia, ktorú potrebuje. A to nielen pre oči, aby lahodila našej duši, ale aj pre látky, ktoré liečia naše telo.

 

Na farbe záleží

 

Na farbe vašej kuchyne záleží o to viac, o čo menej ste v životnej rovnováhe, alebo o čo viac bojujete so zdravotnými problémami. Keď chcete dosiahnuť v živote harmóniu a mať pevné zdravie, zvoľte si takú farbu kuchyne, ktorá vo vás bude evokovať farbu zdravých potravín. Nechajte sa ovplyvniť tým, čo vaše telo potrebuje, ale zároveň aj tým, čo sa mu páči.

 

Biela podporuje imunitu

 

Pokiaľ máte oslabený imunitný systém, vaše telo podporia biele potraviny, ako napríklad cesnak, pór, karfiol, petržlen.  Pri dlhodobejších zdravotných problémoch týkajúcich sa imunity, si môžete do kuchyne zvoliť bielu farebnú linku a skombinovať s akoukoľvek farbou, ktorá sa vám páči a ktorá je vám príjemná.

 

 

Žltá na pružnosť

 

Keď vám chýba v živote „šťava“, telo si žiada energiu. Pružnosť mu môžu zvnútra dodať banány, ananás, ale aj citróny. Žltá kuchyňa je odvážna, ideálne je k nej zvoliť farbu, ktorá sa s odvahou nebije. Napríklad kuchynská linka v nerezovom prevedení alebo v sivej krásne ladí k žltým stenám. Táto farebná kombinácia vplýva na človeka povzbudzujúco.

 

 

Oranžová proti zápalom

 

Na predchádzanie zápalom nášmu telu farebne lahodia oranžové potraviny. Tekvica hokajdo, mrkva, oranžová paprika, pomaranče ochraňujú naše telo napríklad pred častými zápalmi hrdla . Oranžová si žiada k sebe „chladnú“ farebnú kombináciu, a je jedno, či sa rozhodnete pre oranžové skrinky a sivú stenu, alebo budete mať v kuchyni nerezovú linku a vyvážite ju stenami vymaľovanými na oranžovo.

 

Červená a ružová na srdce

 

Keď potrebujete posilniť srdcovú činnosť alebo máte problémy s krvou,siahnite po červených daroch prírody ako sú paradajky, červené jablká, chilli papriky, čerešne, ríbezle, ktoré budú pre vaše telo prospešné. Pokiaľ máte dlhodobé zdravotné problémy, možno práve červená v kuchyni vám dopomôže k pevnému zdraviu. S červenou však opatrne, radšej menej ako viac. Hodia sa k nej farby, ktorú ju trochu „schladia“, ale aj také, čo ju zjemnia.

 

 

Fialová na ochranu nervového systému

 

Pokiaľ bývate často v napätí, baklažán, figy, granátové jablko, či levanduľa ulahodia vášmu nervovému systému zvonka aj zvnútra. Keď inklinujete k tejto farbe, môžete ju skombinovať s pastelovými farbami. Fialové steny a drevo v kuchyni pôsobia veľmi jemne a hlavne dodávajú pocit vnútornej spokojnosti.

 

 

Zelená na detox

 

Pri zahltení toxínmi človek inklinuje k zelenej farbe a dostáva chuť na „zelené“. Šaláty, zelené jablká, brokolica, stopkový zeler, to všetko pomáha k detoxikácii organizmu. Zelená v kuchyni vám bude neustále prirodzene pripomínať zdravší spôsob života a môže sa pozitívne odraziť aj v tom, aké jedlo budete pre seba pripravovať. K zelenej sa hodia rôzne farby, znovu platí vybrať si tú, ktorá sa vám páči, alebo ktorá vám „chutí“.

vidiecka kuchyna na mieru HANAK, model AVIGNON v zelenej dýhe

Rustikálna kuchyňa v zelených tónoch

 

Hnedá pre dobré trávenie

 

Hnedá farba evokuje v človeku túžbu po stabilite. Fazuľa, šošovica, orechy, pohánka vám pomôžu nielen k lepšiemu tráveniu, ale vyvolajú vo vás pekné spomienky, ktoré rozpustia staré nestrávené záležitosti. Je to farba zemitá, siahajúca až ku koreňom toho, s čím si neviete dať rady. K hnedej sa do kuchyne hodia nielen teplé tóny, ale aj chladnejšie odtiene, záleží od toho, ktoré vás priťahujú.

 

Kuchyňa na mieru v prírodných farbách

Moderná kuchyňa v prírodných hnedých tónoch