Rustikálne kuchyne sa nevylučujú s prototypom človeka nového milénia, skôr sú prejavom ľudskej duše, ktorá túži po spojení s prírodou a príjemnej rodinnej atmosfére. Rustikálny štýl dokáže sprostredkovať takýto dotyk, pôsobí útulne aj romanticky a to dokonca v modernom a luxusnom prevedení.

 

Tradícia rustikálnych kuchýň začala na prelome 19. a 20. storočia, prežila viac ako sto rokov a počas tohto obdobia jej konkurovalo niekoľko moderných smerov. Vyzerá to tak, že sa stala neutíchajúcim trendom nielen vďaka použitiu prírodného materiálu, ale hlavne romantickému dizajnu. Ten podčiarkuje teplo domova a pridáva na útulnej domácej atmosfére.

 

Rustikálny štýl má osobité čaro

 

Keď hovoríme o rustikálnom štýle, tak sa držíme niekoľkých zásad. Prvou je nábytok z masívneho dreva ladený do svetlých farebných odtieňov, zväčša bielej, smotanovej alebo sivej. V moderných domácnostiach sa však objavujú aj farebnejšie rustikálne kuchynské linky, napríklad v jemnej zelenej, modrej či hnedej farbe.

 

 

klasická kuchyna na mieru do domu

 

Populárne sú aj dýhy s výrazným česaním dreva, ktoré sú často dotvorené ručne-robenou patinou. Patina dodáva takémuto drevu mimoriadny dizajn, pôsobí staro, ale pritom ide o kvalitný materiál nábytku s modernými vlastnosťami.

 

Druhou zásadou je buď drevená podlaha alebo dlažba z kameňa, keramiky či tehly. A treťou sú dekorácie zo skla, z porcelánu a hliny. Takým ďalším tradičným prvkom je keramický obklad medzi spodnými a vrchnými dvierkami.

 

K rustikálnemu štýlu neodmysliteľne patria aj dekoračné časti nábytku ako špeciálne otvory na fľaše, rôzne vyrezávané stĺpiky, zábradlia na poličkách a okrasné ukončenia skriniek. Obľúbenou časťou rustikálneho nábytku sú veľké tradičné príborníky, ktoré okrem úložného priestoru, ukazujú dizajnovú krásu nábytku v priestore. Výrazné umývadlá a batérie sú samozrejmosťou a dotvárajú charakter kuchyne.

 

RUSTIKÁLNA KUCHYŇA FORM JASEŇ BIELY, detail na poličku na vína

 

Originalita a zmyselnosť

 

Vďaka výrobe nábytku na mieru, sa stane každá rustikálna kuchyňa originálom a bude dýchať individualitou jedinca.

Tá sa prejavuje v zmysle pre detail a v jedinečných doplnkoch, ku ktorým okrem patiny, rustikálnych úchytiek, obkladov či políc, neodmysliteľne patria textilné vankúše ako aj bylinky v kvetináči, sušená levanduľa vo váze, či zavesená cibuľa a cesnak na stene. Vôňa prírodných ozdôb dotvára osobité čaro kuchyne, pôsobí domácky a navyše navodzuje pocit tradícií siahajúcich k rodinným koreňom.

 

Rustikálna kuchyňa na mieru Loreta, veľký ostrov

 

Aj do moderných bytov a domov

 

Moderné domy či byty môžu byť taktiež zariadené v rustikálnom štýle. Je totižto nadčasový, neustále obľúbený, navyše vyhľadávaný aj v trende a vôbec sa nevylučuje s luxusom. Výrobcovia nábytku, spotrebičov aj dekorácií sa mu prispôsobili tak, že ponúkajú v rustikálnom prevedení všetko, čo je potrebné na vytvorenie dokonalej rustikálnej harmónie. Pokiaľ sa vám páči tento štýl  a túžite po romantickej kuchyni, nechajte sa inšpirovať našimi stránkami a pozrite si rustikálne kuchyne na mieru na /kuchyne/rustikalne-kuchyne/.

 

RUSTIKÁLNA KUCHYŇA AVIGNON DUB ZELENÝ, pohľad spredu