Sedačky, kuchynské linky, nábytok, spotrebiče, svietidlá – to všetko podlieha neustále novým trendom, no zároveň sa tie staré vracajú do moderných domácností ako jedinečné kúsky, ktoré nám pripomínajú našu minulosť, či predchádzajúce storočie.

 

Hodí sa retro do modernej domácnosti? Často kladená otázka na interiérových dizajnérov, na ktorú neexistuje záporná odpoveď. Pokiaľ máte moderne zariadené bývanie a ťahá vás to k určitým retro kúskom, pustite sa k nim. Napríklad retro sporák do kuchyne. Pustíte k sebe čaro minulosti, krásne spomienky na detstvo, či starých rodičov a hlavne spestríte vašu domácnosť originálnymi kúskami.

 

Nielen v starožitnostiach

 

Koncom minulého storočia sme sa starého nábytku hromadne zbavovali a dnes je opäť vítaný v našich domácnostiach. Pokiaľ by ste si chceli nejaký retro kúsok zaobstarať, ale nemáte vzťah k používaným starožitnostiam, tak sedačky, lustre, dokonca aj spotrebiče v staronovom štýle si môžete zakúpiť úplne nové v obchodoch s nábytkom či elektrotechnikou.

Farebné retro posedenie

 

Ako zladiť retro

 

Retro doplnky podporujú teplo domova a keď im nájdete správne umiestnenie v priestore, nenarušia harmóniu modernej domácnosti. Práve naopak. Vytvoria dojem dokonalého súznenia so životom. Takýmto doplnkom môže byť retro kreslo zladené s moderným gaučom. Tu treba zosúladiť hlavne materiál. Farebné vzorované kreslo potiahnuté ľanovou textíliou sa nehodí ku koženému gauču. K nemu pasuje napríklad sedačka s koženými operadlami.

Modernú kuchyňu môžete okoreniť podlahou so vzorom šachovnice, ktorá opticky priestor zväčšuje. Dizajnové spotrebiče pripomínajúce 50. roky minulého storočia sa hodia nielen k rustikálnemu štýlu, ale aj moderným lesklým farbám v kuchyni.

 

Retro svietidlá, zrkadlá a rámy navodzujú intímnu atmosféru domova.

 

Retro doplnky v obývačke

 

Nebojte sa experimentu

 

Retro kúsok vo vašom domove si pýta hlavne súlad farieb a materiálu. Občas sa ale môžete vyhnúť všetkým pravidlám a nebáť sa experimentovať. Aj keď sa vám niečo vyslovene nehodí do vašej modernej domácnosti, ale chcete to mať vo svojom priestore, doprajte si to doniesť domov. Verte, že časom tomu vytvoríte miesto, v ktorom vám ten, pre vás príťažlivý retro kúsok, nebude pôsobiť ako rušivý element, ale ako niečo, čo prirodzene patrí k vášmu modernému bývaniu.

Retro stoličky dodajú vašej jedálni šmrnc