Obývacia izba by mala byť centrom vášho pokoja. Miestom na relaxáciu s rodinou a priateľmi. Musí vyhovovať hlavne vám a nie dizajnérovi. Komfort a štýl, ktorý vám imponuje, ide ruka v ruke. Myslite na to, že obývačka, ktorá odzrkadlí krásu vášho domova, vypovedá aj o vašom pocite, čo pre vás oddych vlastne znamená.

 

Čo znamená komfort pre vás a vašu rodinu ?

 

Zažili ste ťažký deň v práci, po ceste ste dostali pokutu za parkovanie, či ste našli pokrčenú poštu v schránke ? Teraz sa už neviete dočkať momentu, keď prídete domov a zavriete za sebou dvere. Chcete sa zas nabiť novou energiou. Každodenný stres je už súčasťou nášho života, avšak náš domov nemusí byť jeden chaos. Vytvorte si vlastný oddychový priestor, ktorý bude vyhovovať vašim osobným požiadavkám na dokonalý relax. Zamerajte sa na to, čo vyhovuje práve vám. Nie na to, čo niekto iný považuje za pekné alebo pohodlné. Porozmýšľajte, ako by ste si predstavovali dokonalú oázu pokoja u vás doma.

 

nadčasová obývacia izba, biely lak

 

Nemusí ísť o veľké zmeny

 

Niekedy stačí málo. Možno zvoliť tú správnu farbu na stenu. Vybrať nový zaujímavý konferenčný stolík, alebo veľkú lampu na čítanie. Skúste zmeniť poťahy vankúšom a zladiť ich s kobercom pod stolík a dekoráciami v obývačke. Vyberte si nové sviečky a možno dokúpte dva či tri kvetináče v rovnakej farbe. Vyberte si látky, ktoré sú vám príjemné na dotyk. Voľte farby, ktoré vo vás vyvolávajú pokoj a nie naopak.

 

obávačka hanák na mieru

 

S farbami opatrne

 

Voľte jednu hlavnú farbu, na ktorú sa chcete zamerať. Ústredná farba by mala vo vás vyvolávať pocit pohodlia a ostatné veci, ako nábytok, steny a koberce môžu byť neutrálne. Tým sa vyzdvihne charakter celej miestnosti, bude pôsobiť ucelene a dominantná farba, ktorú ste si vybrali tak perfektne vynikne. Môže to byť odtieň pastelovej modrej, zelenej, hnedej, či staroružovej. Záleží len na vás. Dajte na svoj pocit.

 

biela nadčasová obývačka na mieru

 

S doplnkami to nepreháňajte

 

Niekedy je menej viac, to platí aj pri zariaďovaní vašej novej obývačky. Hovorí sa, že dekorácie môžete obmieňať, avšak podlahu, farby stien či nábytok, zrejme nebudete meniť tak často. Preto práve tieto artikle bývajú v neutrálnych tónoch. Vyberte si jednotný dekór nábytku, ku ktorému budete ladiť všetko ostatné. Zamerajte sa na jednotnosť „podkladu“ (steny, podlaha, sedačka, nábytok). Dekorácie laďte jemne a decentne, niekedy stačí jedna, či dve dekorácie, ktoré môžete kúpiť v rôznych veľkostiach.

 

obývačka hanák na mieru

 

Kľudne si dajte na stenu len jeden či dva obrazy, avšak nezabudnite, že musia k sebe pasovať. Rovnaký štýl obrazov a rámov zaručí jednotu a poriadok vo vnímaní konceptu obývačky. Lampa na čítanie a luster by mali byť v homogénnom dizajne. Sedačka však nemusí ladiť ku kreslu na čítanie. Relaxačné kreslo môže byť práve v hlavnej farbe, ktorú ste si vybrali. Látkou môže ladiť napríklad k vankúšom na sedačke, či kvetináčom alebo sviečke na stole. Ak si vyberáte kovové doplnky, či kovové nohy nábytku, vedzte, že kov by mal byť všade rovnaký.

Na konferenčnom stolíku toho nemusí byť veľa. Možno stačí jedna, dve sviečky vo farbách nábytku, sedačky, či vankúšov. Porozmýšľajte či si zabezpečiť viac vankúšov, do ktorých sa môžete zvaliť po náročnom dni. Dva či tri môžu byť neutrálnej farby a ďalšie dva napríklad v hlavnej farbe, ktorú ste si zvolili ako dominantnú. Práve na hlavnú farbu miestnosti sa oko návštevníka zameria.

 

Svetlosť priestoru je dôležitá

 

Ak je vo vašej obývačke veľa svetla, máte veľké okná až po zem, môžete kľudne siahnuť aj po tmavších odtieňoch. Nebojte sa toho. Vyberajte tmavšie odtiene nábytku, podlahy či kože na sedačku.

 

moderná šedá obývačka

 

Ak však vaša obývačka má len jedno okno a málo prirodzeného svetla, zvoľte si svetlé tóny nábytku, podlahy aj farby sien, opticky tým zväčšíte priestor. Obývacia izba tak bude vzdušnejšia a nebudete mať v nej nepríjemný stiesnený pocit. No ak predsa len chcete dekoračnú stierku, kamenný obklad alebo tapetu, dajte ju len na jednu stenu. Ostatné steny namaľujte na bielo.

 

Obývačka ako návštevná miestnosť

 

Myslite na to, že v obývačke privítate aj svoje návštevy, rodinu a priateľov a na túto miestnosť chcete byť hrdí. Chcete sa ňou prezentovať. Základom je poriadok. Nech už máte dizajn tejto miestnosti akýkoľvek, vedzte, že nič nepokazí dojem viac ako chaos, pokrčená deka a rozhádzané oblečenie. Snažte sa v tejto miestnosti udržiavať poriadok, vyhoďte starú sviečku na stole, venujte pozornosť kvetom, vetrajte a občas venujte chvíľu aj prachu na nábytku. Výsledok bude stáť zato a vaša návšteva to vždy ocení.

 

Obývačka ako návštevná miestnosť

 

Odľahčte sa od nepotrebných vecí

 

Nezapratávajte si priestor vecami, ktoré nepotrebujete. Urobte si riadny prievan vo veciach, ktoré ste nazbierali za roky a nechajte si len to, čo používate, alebo čo má pre vás naozaj veľkú emocionálnu hodnotu. Zvyšku sa zbavte. Vyhoďte staré vázy, sošky, či zaprášené knihy, ktoré už nikto neotvoril desiatky rokov. Obraz na stene sa vám nepáči a sté u vás visí ? Dajte ho preč. Týmto odľahčíte seba aj svoje okolie. Knihy si v knižnici upracte, dizajnovo zlaďte, vyššie knihy dajte k sebe, časopisy, ktoré už nebudete čítať, vyhoďte.

 

Odľahčte sa od nepotrebných vecí

 

Podľa daného priestoru vyberte nábytok

 

Musíte prirodzene pracovať s tým, čo máte. Ak priestor vo vašej obývačke nie je veľký, povedzte si, čo je pre vás dôležité. Podľa tohto vyberajte aj nábytok. Ak potrebujete v obývačke viac úložného miesta, voľte šikovné vstavané obývacie steny s rovnými hladkými plochami, bez otvorov a bez presklených častí. Tým vytvoríte jednotný dojem steny a opticky zväčšíte daný priestor. Pokiaľ však nemusíte obývačku zapratávať nábytkom, nerobte to. Nechajte priestor pre vzdušnosť a siahnite len po sedačke napríklad s dvomi kreslami. Možno len doplňte konferenčný stolík, taburetku, veľkú lampu do rohu, solitér na TV stenu a či komodu.

 

Podľa daného priestoru vyberte nábytok

 

Ktorý štýl vám vyhovuje ?

 

Porozmýšľajte, aké materiály by sa vám páčili, a ktoré vo vás evokujú pocit pohodlia. U niekoho je to nadčasový lakovaný povrch, u iného kameň, u ďalšieho teplé drevo, sklo, koža, či veľa textilu. Podľa tohto si vyberajte hlavný nábytok. Pre moderné elegantné riešenie choďte do lakovaného nábytku na mieru. Ak sa lepšie cítite v prírode, zvoľte si drevený nábytok na mieru, kožušinu a príjemné textílie. Ak sa vám páči niečo iné, čo preferujú dnešné trendy, nenechajte sa odradiť. Držte sa toho, čo sa páči vám. Venujte pozornosť svojmu prvotnému pocitu.

 

unikátny štýl v obývačke