Detská izba pre školáka je priestor, v ktorom sa dieťa stretáva s prvými povinnosťami, preto je dôležité zariadiť ju tak, aby navodzovala príjemnú atmosféru a z hľadiska funkčnosti v nej mohlo dieťa rásť podobne, ako napríklad detské rastúce stoly vhodné práve pre školákov.

 

Ako zariadiť izbu pre školáka a voľba vhodného nábytku býva častou otázkou rodičov. Dilema nastáva hlavne vtedy, keď nie je až toľko priestoru, ako by sa žiadalo a rodič musí zariadiť izbu tak, aby sa do nej zmestilo všetko podstatné, čo školák potrebuje. Psychológovia radia rodičom, že najdôležitejšie je brať ohľad na potreby dieťaťa a zohľadniť skutočnosť, že práve v tomto priestore sa dieťa prvýkrát v živote stretáva s povinnosťami a vytvára si tak pracovné návyky, ktoré si potom prenáša do budúcna.

 

Aj malá izba môže byť ideálna

 

Pokiaľ je izba dosť veľká, zmestí sa do nej všetko. V prípade, že priestor je malý, tiež netreba zúfať. Základ nábytku v izbe školáka tvorí posteľ, písací stolík a stolička. Úložné priestory, skrine či detský kútik nie sú až také dôležité. Najdôležitejšie je, aby sa dieťa cítilo vo svojej izbe príjemne.

 

izba pre školáka, detsky rastuci stol MOLL

 

Na čo dbať pri zariaďovaní

 

Najviac času trávi školáčik na stoličke za písacím stolíkom pri robení domácich úloh a samozrejme v posteli. Preto by tieto kusy nábytku mali byť pre neho pohodlné a napasované na mieru jeho požiadaviek. Oplatí sa investovať a kúpiť dieťaťu kvalitný matrac a ergonomickú stoličku, ktoré prospievajú jeho zdraviu. Písací stolík by mal byť funkčný a dostatočne veľký. Do menších, ale aj väčších izieb sa hodia detské rastúce stoly, ktoré sa prispôsobujú rastu vášho dieťaťa nielen v otázke funkčnosti, ale aj hĺbkou, šírkou ako aj farebnosťou. Sú zdravotne nezávadné a bezpečné. Viac informácií nájdete na  www.detskerastucestoly.sk.

zdravý nábytok, nabytok na mieru pre deti

Dajte deťom šancu vybrať si

 

Rodičia majú tendencie vidieť svet dieťaťa z vlastnej perspektívy. Pri zariaďovaní detskej izby pre školopovinné dieťa ale platí, že by malo mať právo rozhodovať o tom, ako bude vyzerať priestor, v ktorom trávi svoj čas. Preto je fajn, keď sa rodič spojí so svojím dieťaťom, komunikuje s ním o tom, čo sa mu páči a izbu vytvárajú spolu.

 

Aby sa školáci cítili vo svojej izbe skutočne dobre, a zároveň cítili aj spolupatričnosť, dajte im šancu vybrať si zostavu detskej izby takú, aká sa páči im a nechajte im rozhodné slovo aj pri výbere farby stien. Také dieťa, ktoré sa vo svojej detskej izbe cíti dobre, si už detstva vytvára model príjemnej pracovnej atmosféry. V prípade, že je detí viac, tak by sa mali všetci zhodnúť na jednom.

 

Detský rastúci stôl Champion, rastuci nabytok MOLL

Detský rastúci stôl Champion, kontajner Cubic, rastúca stolička Maximo (vľavo), rastúca stolička Scooter (vpravo)

 

Detský rastúci stôl Winner Split, stolička maximo

Detský rastúci stôl WINNER SPLIT, rastúca stolička Maximo