Chystáte sa prerábať alebo staviate nový dom ? Rozmýšľate do akého štýlu váš interiér zariadiť ? Možno vás osloví práve GLAMOUR štýl. Základom tohto štýlu je spojenie luxusu, elegancie a extravagantnosti. Prinášame pár tipov ako v Glamour dizajne zariadiť interiér bytu či domu.

 

Čo je to vlastne Glamour štýl ?

 

Mohli by sme tento dizajn preložiť ako pôvabný, noblesný či okúzľujúci. Známy módny návrhár definuje tento štýl takto: „Glamour štýl bývania je okázalý, krásny a šikovný. Vyjadruje lásku, romantiku, dobrodružstvo a vzrušenie. Je očarujúci a zároveň sofistikovaný, elegantný, pekný, ale aj odvážny. Očarujúci, ktorý priťahuje všetkých a vyniká svojou okázalosťou. Je žiaduci a nedosiahnuteľný.“

 

unikátny štýl v glamour dizajne

 

Z tejto definície si iste môžeme vyvodiť jednoduchý záver, že ide o štýl, ktorý prestavuje luxus a pompéznosť a tak nie je pre každého. Glamour štýl si musí nájsť svojho „príjmateľa“, ktorý mu prispôsobí celý interiér. Záleží tak na každom detaile na každej dekorácii, ktoré spolu budú vytvárať unikátny ucelený dizajnový koncept. Mnohí ho definujú ako „lesklú krásu“, niečo čo je oku lákavé, krásny dizajn, ktorý zaujme na prvý pohľad, niečo, čo jednoducho nedokážete prehliadnuť.

 

zrkadlo a dekoracie glamour dizajn

 

Tento štýl rozhodne predstavuje istý typ extravagantnosti, ktorý prináša potešenie určitým typom ľudí. Nie je pre každého. Niektorí ho považujú za „ťažký“, iní zas za úžasnú kompozíciu viacerých prvkov a detailov, z ktorých spojením vzniká unikátny interiér. Avšak, okrem vyzývavosti, by sa stále mal klásť dôraz na komfort užívania vybavenia interiéru, nielen na jeho krásu dizajnu. Veď aj Coco Chanel hovorí: „Luxus musí byť hlavne pohodlný, inak to nie je luxus.“

 

Glamour len pre „bohatých“ ?  Určite nie.

 

Každý z nás sa cíti dobre v inej miestnosti v inom interiéri. Niekto potrebuje upokojújúce prírodné tóny, matné pastelové farby, iný zas drevo, či kameň na dotyk, ďalší sa cíti dobre v okázalom a vyzývavom prostredí. Glamour štýl zasahuje práve poslednú spomínanú skupinu z nás. Domov si zariaďujeme podľa svojich individuálnych preferencií a teda podľa toho , kde sa cítime dobre. Každý sa potrebujeme obklopiť inými prvkami, dekoráciami, obrazmi či nábytkom. Niektorí z nás túžia po okázalej kráse, ktorá na prvý pohľad očarí.

 

glamour štýl

 

Podstata ukázania pôvabu a luxusu sú v popredí, práve preto si často ľudia myslia, že práve Glamour štýl je nedosiahnuteľný. To  však ale nemusí byť pravda. Dnes existuje mnoho spôsobov ako dosiahnuť tento štýl bývania a zároveň sa aj zmestiť do rozpočtu. Na to, aby ste mali glamour dizajn u vás doma, nemusíte byť milionárom. Ide len o spojenie tých správnych dekorácii, osvetlení, zrkadiel, obrazov, vankúšov, malých doplnkov ako napríklad kľučiek na dverách a skriniach, a samozrejme nábytku ako sú komody, konferenčné stolíky, či kreslá a sedačky.

 

Farby

 

Interiérový dizajn v štýle Glamour sa vyhýba krikľavosti a zdobenosti farieb. Používa elegantný základ, ktorý tvorí neutrálna a nadčasová farba biela a čierna. Tento neutrálny podklad je dopĺňaný jemnými pastelovými odtieňmi fialovej, ružovej alebo béžovej farby. Často však vidíme aj odtiene fialovej, purpurovej, fľaškovo-zelenej či parížskej-modrej, z ktorých sú vankúšiky či čalúnené časti nábytku. Špecifické kusy nábytku sú často okázalé s výraznými nožičkami, ktoré sú v bielom, smotanovom lesklom laku so zrkadlovým efektom, niekedy doplneným zrkadlovými plochami. Opticky sa tým zväčšuje okolitý priestor a samotný lesk dodáva nábytku exkluzivitu a pompéznosť.

 

textílie a látky glamour štýlu

 

Okázalosť

 

Okrem lesklého povrchu nábytku sa na mimoriadnom vzhľade podieľajú sklenené a trblietavé povrchy. Niekedy doplnené zlatými alebo striebornými líniami v nábytku, či originálnymi kľučkami, úchytkami v týchto tónoch. Niekedy až honosné tvary kvetín a rôznych ornamentov. V tomto duchu sú často vyhotovené aj nohy a nožičky solitérov, stolíkov, kresiel či sedačiek. Takéto vzory môžeme nájsť aj na tepete, či nástennej maľbe, ktorá zvykne dominovať na jednej stene miestnosti.

 

okázalosť a pompéznosť glamour štýlu

 

Noblesu dotvárajú najmä lesklé povrchy a preto sa siaha najmä po lakovanom nábytku na mieru. Zväčša po takom, v ktorom je možné jednotne tvoriť viaceré kusy a typy nábytku z rovnakého materiálu. Keďže zrkadlá a lesk na nábytku vytvárajú pocit chladu, je tento štýl preto dopĺňaný útulnými a mäkkými doplnkami. Takto sa vytvorí dokonalá súhra. Doplnky ako hodvábne vankúše, ťažké saténové závesy, zamatové prehozy na postele a mäkké kožušiny dotvárajú súhru prvkov tohto dizajnu. Nesmú chýbať unikátne textílie, z ktorých sú čalúnené gauče, sedačky, kreslá či taburetky.

 

Nábytok v štýle glamour

 

Svojim tvarom nábytok pripomína dávne rokokové časy alebo aj historický nábytok ale už v „novom šate“. Pozor však na prezdobenosť a ťažkosť. Nezahlcujte takýmto typom nábytku veľký priestor. V tomto prípade platí menej je viac. Jeden či dva kusy takéhoto výrazného nábytku, ako napríklad konferenčný stolík, solitér, či sedačka, bývajú spravidla doplnené ďalšími neutrálnymi nábytkami. Tým sa vytvorí dokonalý koncept pri ktorom perfektne dominujú výrazné kusy v glamour štýle. Výnimkou nebýva ani kovový nábytok, nábytok s kovovými nožičkami a lakovanými ostatnými časťami, alebo aj nábytok so zrkadlovou úpravou. Často sú sedačky a kreslá tvorené výraznými látkami, ktoré hneď na prvý pohľad pôsobia mäkko a pohodlne. Výrazné prešívanie a množstvo dekoračných plyšových vankúšov nesmú chýbať.

 

prvky glamour dizajnu

 

Ten pravý Glamour je lesklý a trblietavý

 

Doplnky tvoria dôležitú súčasť celej koncepcie zariadenia v tomto bohato – pôsobiacom štýle. Všetko by sa malo trblietať. Často vidíme sklenené svietniky, krištáľové stropné lustre, zdobené časti čelných plôch nábytku s rôznym zalomením, ktoré vytvárajú zrkadlový efekt. Efekt lesku býva podnecovaný matnými prvkami. Preto aj tapeta s trblietavými prvkami a zároveň matnými časťami nie je výnimkou. Na veľkoleposti tohto štýlu pridávajú aj maličké dekoračné predmety ako sú držadlá závesov, úchytky na nábytku, rámy obrazov, ktoré sú často v zlatej alebo striebornej farbe, dokonale zladené. Stojace a stolové lampy sú často veľmi výrazné, niekedy so sklenenou, či zrkadlovou nohou, alebo aj s výrazným tienidlom.

 

zrkadlo v glamour štýl

 

Tipy na záver

 

Aby sa vám podarilo vytvoriť glamour štýl u vás doma, dodajte priestoru niečo zvláštne. Pridajte prvok, ktorý sa vymyká bežnému vzhľadu a dodá priestoru na „teatrálnosti“. Napríklad niečo príliš veľké či príliš malé, čo bežne vídavame v inej mierke. Obrovské zrkadlo s masívnym rámom, veľký kozub, mimoriadne svietidlo alebo originálny obraz. Moment prekvapenia môže tvoriť aj kombinácia textílii a lesklého nábytku, či použitie krištáľových prvkov tam, kde ich nečakáme.