Malá kúpeľňa nie je nič netypické a v mnohých domovoch nie je rozlohou väčšia ako 4 až 5 metrov štvorcových. Priestor nie je problém, pri rekonštrukcii malej kúpeľne alebo jej novej výstavbe stačí dodržať niekoľko zásad a použiť pár trikov, aby ste sa aj v malej miestnosti cítili komfortne a mali všetko potrebné po ruke.

 

Väčšina z tých, ktorí svoju hygienu vykonávajú v malom priestore, zmestia do svojej kúpeľne všetko potrebné. Niektorí sa však v malom priestore cítia stiesnene a majú pocit, že sa nemajú kam pohnúť. Čo s tým? Odpoveď na túto otázku priniesli odborníci zaoberajúci sa nielen dizajnom, ale aj funkčnosťou priestoru. Tí radia, aby sme sa pri zariaďovaní malých kúpeľní držali niekoľkých základných pravidiel, vďaka ktorým je možné vyťažiť z malej kúpeľne maximum. Nechajte sa inšpirovať skúsenosťami tých, ktorí zo svojej malej kúpeľne vyčarili štýlovú oázu pre osobnú hygienu.

 

Nábytok na mieru do kúpeľne

 

Zväčšte opticky priestor

 

Keď má kúpeľňa rozlohu 5 metrov štvorcových, viac miesta v nej nevyčarujete. Môžete ju ale opticky zväčšiť. Prvým základným pravidlom pri optickom zväčšovaní priestoru je použitie svetlých jednofarebných odtieňov. Môžete skombinovať viacero odtieňov rovnakej farby, ako aj studené farby, ktoré pre spestrenie a oživenie kúpeľne je vhodné doladiť kontrastnými odtieňmi. Pri farebnom ladení treba zachovať rovnaký odtieň obkladačiek, dlaždíc aj nábytku. Jednoducho povedané, všetko v jednej farbe a vkusne zladené doplnkami v inej farbe.

 

Zrkadlo a veľké dlaždice ako overený trik

 

Väčšie dlaždice sú tiež vhodným trikom, pretože priestor opticky rozšíria. Navyše, dlaždice poukladané šikmo k dverám ešte viac dopomáhajú k tomu, aby sa aj malá kúpeľňa zdala byť väčšia. Tu platí zásada vyhnúť sa veľkým vzorom aj výrazným farbám.

 

Kúpeľňa s veľkým zrkadlom ako dvierka skriniek po strop

 

Priestor v malej kúpeľni zväčší aj veľké zrkadlo, ktoré vytvorí jedinečnú atmosféru v priestore a pri výbere zaujímavého tvaru sa stane aj zaujímavým doplnkom. Štandardné dvierka vrchnej skrinky nad umývadlom, napríklad bielej farby, môžu zastúpiť dvierka s prednou časťou zo zrkadla (po celej ploche dvierok) až po strop, čím sa vytvorí dojem väčšieho vnútorného priestoru kúpeľne.

 

Nevzdávajte sa vane a investujte do nábytku na mieru

 

Z hľadiska šetrenia priestoru sa mnohí priklonia k tomu, že vaňu vymenia za sprchovací kút. Ak milujete kúpeľ, nevzdávajte sa ho. Na trhu nájdete rôzne vane, ktoré sa zmestia aj do menších kúpeľní. Niektoré sú skrátené, ale dá sa v nich dobre posedieť, iné sú zase zúžené. Stačí sa poobzerať po ponuke.

Pri malých kúpeľniach sa oplatí investovať tiež do nábytku na mieru. Kúpeľňový nábytok na mieru značky HANÁK môže byť presne podľa vašich predstáv. Ponúka moderné štýlové riešenia do kúpeľne a môže dizajnovo ladiť s ostatným nábytkom v interiéri, napríklad s nábytkom v chodbe alebo s nábytkom na toalete. Pre inšpiráciu si pozrite ukážky, ako môže vyzerať nábytok na mieru do kúpeľne u vás doma v sekcii kúpeľňový nábytok.

 

Niky v stenách odľahčia miestnosť

 

Otvory v stenách, takzvané niky, alebo inak povedané vnútorné výklenky, sú nielen účelovým a funkčným riešením, ale v malých kúpeľniach pôsobia štýlovo. Slúžia hlavne ako úložný priestor, čím oslobodzujú priestor od prebytočného nábytku. Môžete do nich poukladať uteráky a všetko to, čo je potrebné mať v kúpeľni po ruke. Pokiaľ rekonštruujete alebo budujete novú kúpeľňu, zvážte túto alternatívu.

 

Niky v kúpeľni, kúpeľna na mieru HANAK

 

Uvoľnite priestor a dajte ho do rovnováhy

 

Ako sa hovorí, zdraviu prospieva, keď je myseľ uvoľnená a nie je zbytočne zaťažovaná balastom. V kúpeľni začínate aj končíte svoj deň osobnou hygienou. Keď sa v nej budete cítiť príjemne, ľahšie sa vám bude preberať sa do nového dňa ako aj zaspávať. Ak bude vaša kúpeľňa nezaprataná a neprekombinujete ju farbami a doplnkami, dostanete priestor do rovnováhy a nebudete sa v nej cítiť stiesnene.

 

Závesné skrinky v kúpeľni, minimalizmus v kupelni na mieru

 

Preto na záver ešte jeden trik. Uvoľnite priestor odspodu. Závesné WC, závesný bidet, či závesné skrinky na mieru, to všetko dnes nájdete v ponuke kúpeľňového sortimentu. Nábytok aj keramiku umiestnite, pokiaľ možno na stenu, odľahčí to dlážku a priestor získa vzdušnosť.