Pri zariaďovaní našich domovov často zvažujeme výber materiálu do interiéru domácnosti. Možností je veľa a variácií ešte viac. Pokiaľ neviete ako správne kombinovať farby a materiály, prinášame vám zopár inšpirácií, aby ste sa vo svojich domovoch cítili príjemne.

 

Vytvoriť nielen funkčný, ale aj harmonický a dizajnovo estetický interiér domova, je snom mnohých z nás. Túžime po tom, aby naše domy či byty boli moderné, štýlové a zároveň pôsobili útulne. V otázkach, ako správne kombinovať materiál a farby v našich obydliach tak, aby sme sa doma cítili komfortne, sa dizajnéri držia jednoduchého pravidla. Menej je viac.

 

Nie je to až také umenie, ako sa zdá

 

Kombinovať materiál nie je až taká veda, ako sa zdá. Pretože to, s čím sa stretávame v domácnostiach najčastejšie – drevo, kameň, sklo a kov, je navzájom kombinovateľné a nebije sa v priestore. Odporúča sa použiť kombinácia viacerých materiálov ako aj textúr k tomu, aby sa z minima vyťažilo maximum a domácnosť pôsobila zladene aj luxusne, a samozrejme, vyžarovala teplo domova.

Pre lepšiu predstavivosť sa nechajte vizuálne inšpirovať odporúčanými kombináciami farieb a materiálov napríklad v kuchyniach, ktoré môžete využiť v celom domove.

 

odporucanie kombinacie dyhy a laku v nabytku na mieru hanak na rok 2020

 

Tmavé kombinácie do moderného štýlu

 

lak chmpagne a mocca v kombinacii s tmavou dyhou, kuchyna na mieru HANAK

 

interierove dvere a obklady stien na mieru, nabytok HANAK - svetlo sedy lak

 

Drevo ako základ priestoru ladí so všetkým

 

Tým najprirodzenejším materiálom pre človeka je drevo. Hodí sa do každej domácnosti a stále platí, že je kráľom väčšiny domovov. Pôsobí vždy útulne a príjemne. Jeho výhodou je nadčasovosť, dlhá životnosť a odolnosť.

K drevu pasuje akýkoľvek iný materiál, avšak v trende je kombinácia dreva a prírodného kameňa, napríklad v podobe kamenných obkladov na stenách. Kameň je studený, no pri správnom vyvážení s drevom pôsobí luxusne. Podobný efekt je možné dosiahnuť aj v kombinácii s pieskovým sklom a hliníkom. Materiál teba zladiť tak, aby jeden nepohlcoval druhý, práve naopak. Aby sa vzájomne podporovali a vytvárali súhru materiálov v priestore.

 

doporucene kombinacie materialov HANAK na rok 2020

 

Svetlé kombinácie v nadčasovom dizajne

 

biela lakovana kuchyna na mieru s vyraznym drevom

 

interier v bielom laku, dreve a šedých doplnkoch, interier na mieru HANAK

Kov, sklo a drevo – štýlová kombinácia

 

Kov sám o sebe pôsobí chladno a donedávna bol materiálom, ktorý sa využíval hlavne v exteriéroch našich obydlí. Dostal sa však aj do interiéru a v kombinácii so sklom a drevom vyznieva v domácnostiach moderne. Za štýlové sa považujú jednotlivé kovové kusy nábytku, ako napríklad posteľ, stôl či stoličky, ktoré s drevom nádherne ladia. Kov je trvácny, odolný voči znečisteniu a poškriabaniu, v interiéri pôsobí romanticky a vzdušne, čím odľahčuje miestnosť a hodí sa do minimalistických domácností.

 

doporucene kombinacie dreva a laku do rustikalnych interierov, rustikalny nabytok HANAK

 

Rustikálny štýl a jeho kombinácie

 

krasna rustikalna kuchyna na mieru HANAK

 

kuchyna na mieru vo vidieckom style s o sklenenym pribornikom

 

Svet kontrastov

 

Aby bol interiér dokonale zladený a nepôsobil chaoticky a nevkusne, treba použiť správnu voľbu farieb materiálu. Odborníci na interiéry radia vybrať kombináciu maximálne troch farieb. Vkusne pôsobí aj domácnosť zladená do jedného odtieňu, avšak oživená farebnými doplnkami.

V dnešnej dobe sú príťažlivé tmavé odtiene, ktoré si žiadajú kontrast. Luxusne pôsobí čierna farba, ktorá sama o sebe nie je veľmi vábivá, ale v kombinácii s inými farbami dokáže vytvoriť moderný, štýlový a elegantný vzhľad. K čiernej sa hodia predovšetkým kontrastné farby. Biela s čiernou a svetlejšou hnedou sú považované za ideálnu kombináciu pre tých, ktorí milujú rovnováhu.

 

prijemne prirodne tony v kuchyni HANAK

 

Za TOP kombinácie k čiernej či tmavej farbe sú považované biela a hnedá farba alebo biela, hnedá a sivá farba. Mimoriadne obľúbené sú tóny zeme, teda kombinácia tmavohnedej a pieskovej farby, a rovnako populárna je kombinácia antracitovej, alebo čiernej farby s klasickým tzv. „žltým“ drevom s výrazným česaním a priznanými chybami dreva.

 

rozne typy materialov a latok HANAK

 

Nezabudnite na textil

 

Voľba materiálu ako aj farieb je osobnou záležitosťou. Okrem základného pravidla – skombinovať materiály tak, aby jeden s druhým ladili, je potrebné neprekombinovať farby a držať sa vnútorného pocitu. Vaša domácnosť bude vyžarovať viac tepla, pokiaľ zaradíte do vášho interiéru aj textílie. Závesy, záclony, obrusy či vankúše – to je klasika, ktorá zútulní každý domov a nestratí sa v čase ani v priestore. Ak si vyberáte stoličky, kreslá a sedačku, ideálne z hľadiska dokonalého dizajnu je zlatiť aj materiál a farbu poťahu. Stoličky môžu mať rovnaký typ látky, alebo kože ako sedačka či fotel. Obývačka a jedálenská časť, ktoré sú dnes v jednom priestore, tak dostanú úplne iný nádych, keď aj tieto prvky zjednotíte.