EXTERNÉ MOTORY K DIGESTOROM

Prečo externý motor ?
Externé motory sa volia najmä z priestorových a z výkonnostných dôvodov. V niektorých prípadoch nie je možné mať motor spolu s digestorom (v jednom), tak prichádza riešenie využitia práve externého motora. Pri externých motoroch je aj väčšia možnosť výberu z hľadiska výkonnostných parametrov.

Častým dôvodom je zložitá priestorová situácia. 
Motor, ktorý je dodávaný ako súčasť digestora, sa nezmestí do daného priestoru a potrebuje sa ušetriť miesto. Dobrým a veľmi bežným príkladom je situácia pri stropných digestoroch, kde je obmedzené zníženie sádrokartónového stropu. Využitím externého motora sa tento problém vo väčšine prípadov vyrieši k spokojnosti zákazníka.

Ďalší dôvod je potreba výkonnejšieho motora z hľadiska objemu – obhospodárenia väčšej miestnosti.
Dnešné trendy spájania miestností do jedného väčšieho otvoreného priestoru si vyžadujú aj výkonnejšie odsávače pár, ktoré sa týmto trendom aj patrične prispôsobia. Predsa, nie je správne a aj dobré používať odsávač pár, ktorý bol len v bytovej kuchyni o rozmeroch 3,5 x 3 m, v ktorej postačoval, a očakávať od neho rovnaké výkony aj v obrovskej miestnosti v novom dome.
Napríklad, ak je v dome kuchyňa spojená s jedálňou, obývačkou, a prípadne aj s otvoreným priestorom do schodiska vzniká potreba odsať oveľa väčší objem vzduchu. Treba myslieť na to, že tento priestor a aj objem vzduchu v ňom je veľmi veľký. V takomto prípade je vhodné zvoliť digestor práve s externým motorom, ktorý má väčšie výkonnostné parametre.

Motory z hľadiska ich umiestnenia rozdeľujeme na: EXTERIÉROVÉ a INTERIÉROVÉ.

1. EXTERIÉROVÉ externé motory  
– umiestnené VON: napr. na fasáde domu, na streche, a pod.

2. INTERIÉROVÉ externé motory
 umiestnené DNU:  napr. na povale, v sokli kuchynskej linky, a pod.

Do interiérových motorov zaraďujeme:
a./ motory priebehové a b./ motory do sokla kuchynskej linky.

a./ Priebehové motory: – umiestnené na trase potrubia odsávaného vzduchu (napr. špajza, podkrovie, povala, práčovňa, šatník, technická miestnosť, garáž – teda tam, kde prechádza vzduchotechnika)

b./ Motory do sokla kuchynskej linky: – sú špeciálne upravené tak, aby sa zmestili do sokla pod nábytok kuchyne (skryté, nezaberajú veľa miesta)